Стратегія і програма діяльності

СТРАТЕГІЯ І ПРОГРАМА

діяльності Херсонської обласної міжгалузевої ради профспілок

(2018-2022 роки)

 

Херсонська обласна міжгалузева рада профспілок (облміжпрофрада) представляє і захищає на обласному рівні трудові, соціально-економічні права працівників усіх сфер економіки та галузей Херсонського регіону, дотримання владою та роботодавцями конституційних прав і свобод громадян.

Реформування економіки Херсонщини повинно здійснюватися за підтримки широких верхів населення Херсонщини з одночасним підвищенням соціальних стандартів, розширенням демократії працюючих, удосконаленням повноцінного соціального діалогу на всіх рівнях.

Стратегія і програма діяльності Херсонської обласної міжгалузевої ради профспілок на 2018-2022 роки передбачає основні напрямки роботи облміжпрофради та її членських організацій до наступної  звітно-виборної конференції  і передбачає завдання з широкого кола питань, що входять до компетенції профспілок.

 

Розділ І.   Стабільний розвиток економіки.

Демократичні цінності і права у сфері праці

  • Сприяти:
  • запровадженню державної економічної політики структурної перебудови економіки на основі її інвестиційного зростання з метою виходу з кризи та розвитку ефективного, конкурентоспроможного національного виробництва;
  • збереженню діючих та утворенню нових високопродуктивних робочих місць;
  • подоланню корупції та тіньової економіки, неформальної зайнятості;
    • Разом з Федерацією профспілок України боротися за внесення змін до чинного законодавства щодо спрощення проведення процедур при вирішенні колективних спорів (конфліктів) та підвищення їх ефективності, у тому числі зняття численних обмежень права на страйк працівників. Створити при облміжпрофраді фонд солідарних дій.
    • Приймати участь у розробці програм соціально-економічного розвитку Херсонської області, зайнятості населення, обласного бюджету.
    • Залучитися до роботи регіональної міжвідомчої комісії з питань прав інвесторів, протидій незаконному поглинанню та захопленню підприємств, утвореною розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
    • Залучатися разом із об’єднанням організацій роботодавців Херсонщини  до вирішення питань:
  • приватизації, передачу у концесію, реструктуризації, реорганізації та ліквідації суб’єктів господарювання;
  • передачі об’єктів соціально-культурного призначення з державної власності у комунальну;
  • підготовки змін до договорів купівлі-продажу державного майна;
  • залучення представників профспілкових організацій до роботи в органах управління суб’єктів господарювання та при розгляді планів санації збиткових підприємств у частині соціально-трудових відносин.
    • Сприяти зміцненню виробничої та трудової дисципліни, організованості й порядку на виробництві.
    • Здійснювати контроль за дотриманням роботодавцями чинного законодавства у сфері соціально-економічних відносин згідно з повноваженнями, передбаченими Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
    • Згідно досягнутої домовленості з обласною державною адміністрацією і об’єднанням організацій роботодавців Херсонщини:

1.8.1. Рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій створювати умови для забезпечення підвищення кваліфікації працівників не рідше одного разу на п’ять років (обсяги професійного навчання працівників та витрати на такі цілі визначати у колективних договорах).

1.8.2. Надавати встановлені законодавством соціальні послуги демобілізованим військовослужбовцям та членам їх сімей, у тому числі учасникам антитерористичної операції.

1.8.3. Рекомендувати включати до колективних договорів заходів щодо створення на підприємствах, в установах та організаціях сприятливих економічних та соціальних умов для демобілізованих із зони АТО військовослужбовців, захисту їх від безробіття, забезпечення гарантій щодо професійного навчання, підвищення кваліфікації та перепідготовки.

  • Здійснювати громадський контроль за виконанням законів, інших нормативно-правових актів з питань праці та зайнятості.
  • Надавати членам профспілок безкоштовну правову допомогу, консультації з питань праці та зайнятості, а в разі необхідності, представляти їх права та інтереси в органах державної влади і судах.

 

 

Розділ ІІ.  Гідна праця та справедлива оплата

  • Для забезпечення гідної праці та справедливої її оплати домагатися разом із ФПУ:
  • припинення політики жорсткої економії, яка здійснюється виключно за рахунок працівників і пенсіонерів;
  • забезпечення проведення політики відновлення та модернізації економіки, орієнтованої на збільшення частки заробітної плати у ВВП не менше 60 відсотків.
    • Згідно із домовленості з обласною державною адміністрацією та об’єднанням організацій роботодавців Херсонщини:

2.2.1. Продовжувати практику заслуховування на засіданнях тимчасової комісії з питань погашення заборгованості з заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, звітів керівників і власників підприємств, які не дотримуються чинного законодавства з оплати праці і допускають зростання заборгованості з виплати зарплати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України.

2.2.2. Проводити постійний моніторинг та регулярно, не рідше одного разу на квартал, обмінюватися інформацією про стан дотримання законодавства у сфері оплати праці, вживати заходів у разі порушень;

2.2.3. Рекомендувати встановити в колективних договорах терміни виплати заробітної плати працівникам не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцять календарних днів.

2.2.4. У разі затримки виплати заробітної плати надавати на вимогу профспілок інформацію, яка є в їх розпорядженні, про наявність коштів на рахунку підприємства відповідно до статті 45 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», а на вимогу працівника – відомості про нараховану і невиплачену йому зарплату (стаття 31 Закону України « Про оплату праці»).

2.2.5. Рекомендувати надавати у тижневий термін з часу звернення виборного профспілкового органу інформацію з питань умов та оплати праці працівників, а також про стан соціально-економічного розвитку підприємства, установи, організації та виконання колективних договорів  і угод.

2.2.6. Залучати представників профспілок до розробки та впровадження систем оплати праці на підприємствах.

2.2.7. Передбачити участь трудового колективу у формуванні, розподілі та використанні прибутку підприємства.

  • Здійснювати громадський контроль за додержанням на підприємствах, в установах, організаціях законодавства про працю, а також відповідно до статті 35 Закону України «Про оплату праці» громадський контроль за додержанням законодавства про оплату праці.
  • Згідно із статтею 33 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» реалізовувати право вимагати розірвання трудового договору (контракту) з керівником підприємства, установи, організації якщо він порушує законодавство про працю, про колективні договори та угоди.
  • Передбачити відповідні гарантії профспілок в угодах і колективних договорах відповідно до законодавства України.
  • Взаємодіяти у вирішенні питань з реалізації права на своєчасну і повну оплату праці з органами виконавчої влади та державного нагляду.
  • Інформувати сторону роботодавців про випадки виявлення порушень законодавства про працю на підприємствах для вжиття ними необхідних заходів.
  • Передбачити зобов’язання роботодавця щодо визначення у колдоговорах конкретної дати погашення заборгованості з виплати зарплати перед робітниками підприємства.

 

 

Розділ ІІІ.  Права трудящих і профспілок

3.1. Облміжпрофрада спрямовуватиме свої зусилля на представництво  та захист трудових і соціально-економічних прав і інтересів членів профспілок та членських організацій шляхом:

3.1.1. Підтримки ФПУ щодо створення трудових судів для більш ефективного захисту прав працівників (при проведенні судової реформи в Україні).

3.1.2. Надання безоплатної правової допомоги профспілковим організаціям і членам профспілок (консультацій, складання заяв, процесуальних документів).

3.1.3. Представництва прав та інтересів членів профспілок, членських організацій облміжпрофради у обласних та місцевих органах державної влади, обласної, міських та районних радах, соціальних фондах, судах, комісіях щодо колективних трудових спорів і комісіях соціального страхування в трудових колективах.

3.1.4. Проведення правороз’яснювальної роботи з питань застосування трудового законодавства та захисту прав трудящих.

3.2. Здійснювати громадський контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах, організаціях області згідно прав, наданих профспілкам.

3.3. Разом з представниками Національної служби посередництва і примирення в Херсонській області вживати заходів щодо запобігання причин виникнення трудових спорів (конфліктів) або їх вирішення у правовому полі.

3.4. Рекомендувати на умовах колективних договорів і відповідно до чинного законодавства надавати головам профспілкових комітетів, іншим виборним профспілковим активістам, не звільненим від своїх службових обов’язків, вільний від роботи час із збереженням середньої заробітної плати для участі в консультаціях та переговорах, виконанні інших громадських обов’язків в інтересах трудового колективу, а також на час участі у роботі виборних профспілкових органів та профспілкового навчання у терміни, встановлені законодавством, згідно зі статтею 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

3.5. Разом з Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації і Головним управлінням Держпраці у Херсонській області проводити перевірку дотримання законодавства про працю. За результатами перевірок вносити пропозиції на розгляд президії облміжпрофради, галузевих профспілкових органів, профкомів щодо вжиття заходів профспілкового впливу на роботодавців, з вини яких мають місце порушення трудового законодавства, а при необхідності – звернень до адміністративних та правоохоронних органів для притягнення їх до відповідальності згідно із діючим законодавством.

3.6. Здійснювати навчання та надавати методичну і практичну допомогу профспілковим організаціям щодо правових питань, які входять до компетенції профспілок, регулярно інформувати профспілковий актив та трудові колективи про зміни у відповідних законодавчих актах у сфері трудових відносин.

 

Розділ IV.  Безпека праці та охорона здоров’я працівників

4.1. Вести безкомпромісну боротьбу за збереження життя та здоров’я кожної працюючої людини, вимагати від державних органів влади і роботодавців дій, спрямованих на поліпшення рівня безпеки умов праці та охорони здоров’я фінансовими ресурсами, технічними засобами і заходами, посилення соціального захисту працівників, зокрема тих, які зазнали шкоди здоров’ю на виробництві, попередження ризиків аварій, нещасних випадків на виробництві та профзахворювань.

4.2. За згодою сторін облдержадміністрації, Об’єднання організацій роботодавців Херсонщини:

4.2.1. Спрямовувати кошти на охорону праці не менше законодавчо встановленого рівня витрат на охорону праці та коштів, визначених відповідною колективною угодою.

4.2.2. Сприяти створенню служб охорони праці на підприємствах і в організаціях області відповідно до вимог чинного законодавства про охорону праці.

4.2.3. Проводити за участю профспілок атестацію робочих місць за  умовами праці працівників, перш за все, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці на підприємствах усіх форм власності та встановлення їх права на пільги та компенсації, передбачені законодавством. За результатами атестації розробити і вжити заходів з приведення умов праці на робочих місцях у відповідність з нормативними вимогами.

4.2.4. Сприяти забезпеченню фінансування заходів з охорони праці та охорони здоров’я, передбачених колективними договорами, необхідних умов для роботи профспілкових, громадських структур, уповноважених трудовими колективами з питань охорони праці, а також їх навчання за рахунок коштів підприємств.

4.2.5. Передбачити оздоровлення робітників, які працюють у шкідливих та важких умовах праці.

4.2.6. З метою забезпечення доступності медичної допомоги населенню області не допускати необґрунтованого скорочення чисельності працівників та мережі лікувально-профілактичних заходів, насамперед, у сільській місцевості.

4.3. Брати участь у складанні проектів обласних програм, що стосуються охорони праці та здоров’я, здійснюючи контроль за їх виконанням.

4.4. Вносити державним органам влади та органам з нагляду за охороною праці відповідні подання у разі систематичного порушення роботодавцем умов колективного договору, угоди щодо зобов’язань з охорони праці та відмови у визнанні виявлених порушень.

4.5. Брати участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві, забезпечувати захист інтересів постраждалих та їх сімей, сприяти ліквідації нещасних випадків.

4.6. Інформувати Головне управління Держпраці у Херсонській області про факти порушень законодавства про охорону праці.

4.7. Здійснювати громадський контроль за створенням здорових і безпечних умов праці, об’єктивним розслідуванням нещасних випадків на виробництві, забезпеченням якісного і доступного медичного обслуговування громадян.

4.8. Надавати медичну та практичну допомогу профкомам первинних організацій у формуванні розділів з охорони праці та здоров’я у колективних договорах та угодах і комплексних заходів з охорони праці.

4.9. Домагатися від органів державної виконавчої влади і місцевого самоврядування:

4.9.1. Збереження доступності і обсягів медичної допомоги в гарантованих державою обсягах.

4.9.2. Неприйняття рішень про утримання, передачу або ліквідацію закладів (установ) охорони праці, які перебувають на балансі підприємств, організацій усіх форм власності без участі профспілок та трудових колективів, недопущення необґрунтованого скорочення чисельності працівників та мережі лікувально-профілактичних закладів, насамперед, у сільській місцевості.

4.9.3. Проведення лікарняними установами безоплатних профоглядів працівників бюджетних установ і організацій області згідно чинного законодавства.

 

Розділ V. Соціальний захист працівників, соціальні стандарти

5.1. Разом із ФПУ домагатися:

5.1.1. Розробки комплексного документа – Доктрини соціальної політики України, як основи для запровадження європейських соціальних стандартів та вироблення загальнодержавних програм і бюджетів різних рівнів.

5.1.2. Зміцнення соціального діалогу в управлінні загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та недопущення адміністративного  втручання державних установ у цей процес, посилення ролі профспілок в управлінні фондами соціального страхування.

5.1.3. Відновлення за рахунок часткового фінансування з коштів соціального страхування осіб (членів їх сімей) у санаторно-курортних закладах, санаторіях-профілакторіях, а також оздоровлення дітей.

5.1.4. Забезпечення підвищення розміру пенсії з урахуванням темпів зростання середньої заробітної плати та інфляції, ліквідації розриву в розмірах пенсій осіб, які вийшли на пенсію в різні роки.

5.1.5. Протидії необґрунтованого підвищення пенсійного віку без створення необхідних умов життя та його тривалості, а також необґрунтованого підвищення страхового стажу для отримання мінімальних пенсій.

5.2  За домовленістю з обласною державною адміністрацією та Об’єднанням організацій роботодавців Херсонщини:

5.2.1. Забезпечувати надання державної соціальної допомоги, визначеної відповідними Законами України та їх виплату за рахунок коштів субвенції з державного бюджету.

5.2.2. Сприяти чіткій організації роботи щодо надання населенню пільг і субсидій на житлово-комунальні послуги, тверде паливо та скраплений газ відповідно до чинного законодавства.

5.2.3. Охопити соціальним обслуговуванням одиноких непрацездатних громадян, які потребують стороннього догляду.

5.2.4. У житлово-комунальній сфері сприяти формуванню економічно-обґрунтованих  тарифів на послуги, підвищенню відповідальності за якісне їх надання, забезпечити контроль за відповідністю тарифів і норм споживання, їх реальним обсягу та якості;

5.2.5. Вжити заходів щодо збереження об’єктів соціальної сфери на підприємствах та забезпечувати їх подальшу роботу.

5.3. Брати участь у підготовці програм щодо соціальних стандартів та соціального захисту населення області.

5.4. Не допускати прийняття рішення про ліквідацію, перепрофілювання, передачу іншому власнику об’єктів соціальної інфраструктури, які належать підприємствам, без погодження з відповідними профспілковими органами, організаціями.

5.5. Здійснювати громадський контроль за виконанням чинного законодавства у сфері соціального захисту працюючих, надавати їм консультації з питань законодавчих норм соціального захисту та механізму їх реалізації.

5.6. Ініціювати включення до колективних договорів соціальних гарантій для працівників, звільнених з підприємств у зв’язку зі скороченням чисельності штату, з виходом на пенсію, призовом або вступом працівника на військову службу, контролювати виконання вказаних договорів.

5.7. Рекомендувати включення до колективних договорів положень, що забезпечують рівні права та можливості жінок і чоловіків.

5.8. При укладенні колективних договорів на підприємствах різної форми власності рекомендувати включити:

5.8.1. Заходи щодо соціального захисту ветеранів війни та праці, учасників бойових дій в зоні АТО, дітей війни, інших людей похилого віку.

5.8.2. Додаткові виплати до пенсій ветеранам, які мають відповідний стаж роботи на виробництві, одноразові виплати при виході на пенсію, інші заходи матеріальної підтримки ветеранів.

5.8.3. Заходи щодо забезпечення путівками для оздоровлення ветеранів війни, праці, дітей війни на базі місцевих санаторіїв, відомчих будинків відпочинку та пансіонатів.

5.9. Домагатися:

5.9.1. Недопущення необґрунтованого зростання цін на електроенергію, газ, зв’язок, пічне паливо, житлово-комунальні, транспортні та інші життєво необхідні послуги без здійснення випереджаючих заходів соціального захисту населення та підвищення зарплати працівників та пенсій.

5.9.2. Прийняття рішень по зміну діючих тарифів і норм, які затверджуються обласними і місцевими органами виконавчої влади відповідно до їх повноважень, здійснювати згідно діючого законодавства та за участю профспілок.

5.9.3. Здійснення скоординованих зусиль профспілок і громадських організацій області у сфері якості та захисту прав споживачів.

 

 

Розділ VI.   Задоволення духовних потреб членів профспілок, молодіжна політика

6.1. Домагатися у рамках обласних програм передбачати кошти з обласного бюджету на фінансову підтримку:

  • діяльності молодіжних та дитячих громадських організацій на вирішення питань сім’ї, жінок, молоді та дітей;
  • діяльності громадських об’єднань осіб з інвалідністю;
  • дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

6.2. За домовленістю з обласною державною адміністрацією та Об’єднанням організацій роботодавців Херсонщини:

6.2.1. Вживати заходів щодо збереження об’єктів соціальної сфери на підприємствах (закладів культури, спорту, дитячих оздоровчих таборів, інших об’єктів) для забезпечення соціально-духовних потреб працівників та членів їх сімей.

6.2.2. Згідно із законодавством та умовами колективних договорів перераховувати профспілковим комітетам кошти в розмірі не менше 0,3%  від фонду оплати праці на організацію ними культурно-масової, фізкультурної та оздоровчої роботи (стаття 44 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).

6.2.3. Сприяти  залученню до занять народною творчістю працівників і членів їх сімей, у тому числі на базі культурно-освітніх закладів та клубних формувань при підприємствах, установах та організаціях незалежно від форм власності.

6.2.4. Сприяти розвитку фізкультурно-спортивного руху в області, залучати до систематичних занять різними формами фізичної культури та масового спорту працівників, членів їх сімей.

6.2.5. Передбачити включення до обласних програм соціально-економічного розвитку,  оздоровлення та відпочинку дітей влітку, у тому числі щодо збереження та розвитку мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

6.2.6. Проводити роботу, спрямовану на дотримання та розширення прав і гарантій молоді щодо професійного росту, гідного рівня заробітної плати, створення умов для її духовного і фізичного розвитку.

6.2.7. Розвивати молодіжну політику, спрямовану на залучення молоді до активної участі в роботі громадськості, в тому числі в профспілках.

6.2.8. Щороку подавати пропозиції стосовно передбачення у проекті бюджету області на наступний рік з урахуванням можливості його збалансуванням коштів на: реалізацію програм оздоровлення студентів, проведення капітального та поточного ремонту студентських гуртожитків; фінансування на місцевому рівні програм надання доступного житла молодим працівникам.

6.3. Здійснювати громадський контроль за працевлаштуванням молоді, створенням належних умов для її адаптації у трудових колективах, підвищенню кваліфікації та професійної майстерності, задоволення культурно-освітніх, оздоровчих і житлово-побутових потреб.

6.4. Брати активну участь у реалізації регіональних програм культурно-мистецького та фізкультурно-оздоровчого спрямування.

6.5. Забезпечити спільно з адміністрацією і керівниками підприємств підготовку та функціонування в літній період будинків, баз відпочинку, закладів культури і спорту, дитячих оздоровчих закладів, санаторіїв-профілакторіїв.

6.6. Залучити молодих профактивістів до роботи у виборних профспілкових органів усіх рівнів.

6.7. Сприяти дієвій співпраці студентських профорганізацій та органів місцевого самоврядування.

6.8. Щорічно під час зимових канікул організовувати новорічно-різдвяні свята для дітей та учнівської молоді, у тому числі для дітей з багатодітних і малозабезпечених сімей, дітей-сиріт за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, профспілкового бюджету та коштів підприємств.

6.9. Щороку брати участь у:

  • фестивалі аматорської творчості та реалізувати інші культурно-масові проекти;
  • оглядах роботи профспілок і трудових колективів на кращу організацію літнього оздоровлення і відпочинку дітей;
  • фізкультурно-масових, спортивних заходів серед трудящих, членів їх сімей, вихованців дитячо-юнацьких спортивних шкіл та проводити власні фізкультурно-спортивні заходи на підприємствах, в установах та організаціях.

6.10. Ознайомлювати студентську та робітничу молодь з її обов’язками, гарантіями, правами на здобуття освіти, працевлаштування, працю, задоволення культурних, соціально-економічних, житлово-побутових потреб.

 

Розділ VII.  Організація і єдність – важливий чинник профспілкової роботи.

Фінансово-господарська діяльність

7.1. Разом із ФПУ працювати над:

7.1.2. Посиленням впливу профспілок у суспільстві, державотворчих та євроінтеграційних процесах.

7.1.3. Участю профспілок у політичному житті країни, інтеграція в органах влади шляхом обрання спілчан депутатами виборних органів усіх рівнів.

7.1.4. Забезпеченням підконтрольності та підзвітності на всіх рівнях структурної побудови профспілок та ФПУ, їх виборних органів перед спілчанами та спілчан перед профспілковими організаціями.

7.1.5. Запровадженням і закріпленням в статутах обов’язкового дотримання норм представництва молоді у виборних органах профспілок відповідно до кількісного і процентного складу їх чисельності у профспілках.

7.1.6. Зміцненням фінансового потенціалу, солідарної фінансової відповідальності та звітності у виконанні статутних норм щодо обов’язкової сплати членських внесків, забезпечення прозорості, ефективного та цільового використання майна та коштів в інтересах членів профспілок.

7.2. З метою організаційного зміцнення облміжпрофради та її членських організацій:

7.2.1. Підвищувати роль первинних профспілкових організацій на підприємствах, в установах, організаціях області всіх форм власності та в учбових закладах, залучення до складу облміжпрофради нових членських організацій.

7.2.2. Залучати до профспілкового членства працівників учнівської молоді, інші категорії населення.

7.2.3. Забезпечити результативність рішень виборних профспілкових органів, додержання статутних вимог, зміцнення внутріспілкової дисципліни.

7.2.4. Створення дієвого резерву профспілкових кадрів, омолодження складу виборних профспілкових органів.

7.2.5. Удосконалювати з урахуванням сучасних вимог систему профспілкового навчання облміжпрофради, її членських організацій, районних та міських профспілкових органів та первинних організацій;

7.2.6. Фінансувати навчання профактиву в розмірі не менше 5% профбюджету відповідної профспілкової структури.

7.2.7. Боротися за єдність та солідарність всіх профспілкових ланок, вести безкомпромісну роботу проти намірів розколу профспілкового руху області.

7.3. Удосконалювати практику проведення Днів Херсонської облміжпрофради, її членських організацій в регіонах області з метою надання практичної допомоги місцевим профспілковим організаціям, вивчення і поширення досвіду їх роботи, здійснення навчання профспілкового активу, прийому громадян з особистих питань.

7.4. Практикувати і надалі виїзні засідання президії облміжпрофради безпосередньо в первинних профспілкових організаціях, трудових колективах.

7.5. З метою забезпечення інформаційної діяльності Херсонської облміжпрофради, її членських організацій:

7.5.1. Висвітлювати роботу профспілкових організацій області різних рівнів в засобах масової інформації, своєчасно оприлюднювати позиції профспілок з найважливіших соціально-економічних питань.

7.5.2. Активніше використовувати можливості офіційного веб-порталу ФПУ, газети «Профспілкові вісті», обласного радіо і телебачення, місцевих ЗМІ.

7.5.3. Підготовити матеріали про окремі актуальні питання профспілкового життя області для публікування в засобах масової інформації та інформаційному стенді облміжпрофради.

7.5.4. Ширше залучати до виступів по обласному телебаченню та радіо керівників облміжпрофради, її членських організацій, інших профорганів, профспілкових активістів, представників соціального діалогу.

7.6. Щорічно здійснювати організаційну роботу щодо забезпечення профспілковими органами всіх рівнів, перш за все первинними організаціями, профспілковими працівниками і активістами по передплаті на газету «Профспілкові вісті» та Бібліотечку голови профспілкового комітету.

 

Фінансово-господарська діяльність

 

7.7. Наполягати перед Федерацією профспілок України розробити Концепцію фінансової діяльності ФПУ та її членських організацій, в якій  був би передбачений чіткий порядок відрахувань від профспілкових внесків, враховуючи фінансову діяльність усіх ланок профспілок, починаючи з первинної профспілкової організації.

7.8. З метою поліпшення ситуації з фінансовим забезпеченням роботи облміжпрофради, членських організацій та їх структурних ланок, ефективного використання і спрямовування коштів, насамперед, на спільні дії щодо захисту прав членів профспілок, вважати за необхідне:

7.8.1. Обов’язкового дотримання фінансових зобов’язань усіма ланками профспілок області.

7.8.2. Установлення справедливого, регламентованого розподілу відрахувань членських внесків на забезпечення функціонування всіх профспілкових структур області.

7.8.3. Пошуку додаткових джерел поповнення бюджетів всіх профспілкових ланок для вирішення програм соціального захисту членів профспілок, виконання статутних завдань.

7.8.4. Здійснення окремих виплат за рахунок роботодавців згідно з нормами, передбаченими в законодавчих актах України.

7.8.5. Зменшення навантаження на профспілкові бюджети шляхом фінансування окремих виплат за рахунок роботодавців на основі внесення відповідних положень до колективних договорів.

7.9. Регулярно інформувати членів профспілок про джерела наповнення й використання бюджетів облміжпрофради, її членських організацій.

7.10. Забезпечити виконання профспілковими організаціями області перед своїми профспілковими об’єднаннями та облміжпрофрадою щодо перерахувань членських внесків у розмірах згідно рішень, прийнятих відповідними вищими профспілковими органами.

7.11. Щорічно заслуховувати на засіданнях президії облміжпрофради питання щодо використання профспілкового майна.

7.12. Здійснювати аналіз і проводити періодичні перевірки стану перерахування членських внесків профспілковим об’єднанням, вносити питання на розгляд президії облміжпрофради, відповідних виборних органів членських організацій та вживати відповідних заходів за їх результатами.

7.13. Здійснювати необхідні організаційні заходи щодо підвищення ролі контрольно-ревізійних (ревізійних) комісій відповідних профспілкових ланок, гласності їх роботи.

7.14. Всіма законними засобами твердо і наполегливо відстоювати права на майно облміжпрофради, її членських організацій вразі посягань на їх власність з боку, як державних, так і інших структур. Підключати до розгляду цих питань спеціалістів Федерації профспілок України, відстоювати свої майнові права в судах, правозахисних, інших компетентних організаціях, установах.

 

Розділ VIII.  Соціальний діалог, партнерство заради     покращення умов життя

 

8.1. Підтримати дії ФПУ щодо:

  • вдосконалення та укріплення системи колективних переговорів, розширення кола суб’єктів колективних договорів і угод з обов’язковим залученням держави до вирішення питань захисту інтересів працівників;
  • практичного втілення європейського зразка ведення соціального діалогу з урахуванням національних особливостей;
  • впровадження законодавчих змін відносно поширення колективних угод (національної, галузевих, територіальних) на всі суб’єкти господарювання, а колективних договорів – на тих членів профспілок, від імені яких вона укладається.

8.2.  Розширювати і вдосконалювати набутий досвід щодо соціального діалогу між Херсонською обласною державною адміністрацією, об’єднаннями роботодавців області та обласною міжгалузевою радою профспілок, а також співпраці у цьому напрямку органів державної влади, роботодавців і профспілок на рівні районів, міст та трудових колективах.

8.3. За домовленістю сторін соціального діалогу (влада, роботодавці, профспілки області) з метою вирішення питань у сфері соціальних, економічних і трудових відносин:

8.3.1. Рекомендувати учасникам колективних переговорів з укладання галузевих, регіональних угод та колективних договорів застосовувати визначені обласною територіальною Угодою заходи ведення соціального діалогу на відповідному рівні.

8.3.2. Забезпечити виконання укладених між обласною державною адміністрацією, об’єднанням роботодавців Херсонщини та обласною міжгалузевою радою профспілок територіальних угод про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики та трудових відносин в Херсонській області.

8.3.3. Не приймати в односторонньому порядку рішення з основних питань забезпечення соціальних, економічних, трудових прав і інтересів працівників та населення області, які є предметом обласної тристоронньої Угоди.

8.3.4. Включати до складу колегій обласної державної адміністрації та галузевих департаментів управлінь працівників від сторін роботодавців та профспілок.

8.3.5. Забезпечити участь представників профспілок у консультативно-дорадчих органах виконавчої влади, роботодавців області, які відстежують та вирішують питання захисту соціально-економічних та соціально-трудових прав і гарантій населення області або її адміністративно-територіальної одиниці.

8.3.6. Соціальний діалог здійснювати у формі обміну інформацією, консультацій, переговорів, нарад, робочих зустрічей тощо.

8.3.7. Вдосконалювати практику укладання і виконання тристоронніх Угод між облдержадміністрацією, об’єднаннями роботодавців і профспілок області із соціально-економічних питань, розглядати виконання цих угод за підсумками півріччя і рік на засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради та інформувати про це громадськість.

8.3.8. Згідно із законом України «Про колективні договори і угоди», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» ініціювати укладання аналогічних угод між районними державними адміністраціями, міськвиконкомами, місцевими органами самоврядування, районними, міськими об’єднаннями роботодавців та районними, міськими координаційними радами профспілок.

8.3.9. Продовжити і закріпити практику участі у нарадах, інших заходах, на яких розглядаються питання соціально-економічних та трудових інтересів працюючих, населення області, представників Сторін соціального діалогу.

8.3.10. За участю Сторін соціального діалогу щорічно проводити обласні семінари з питань соціального діалогу, укладання колективних договорів та угод.

8.3.11. Сприяти створенню та збереженню на підприємствах різних форм власності профспілкових організацій, забезпеченню належних умов для їх статутної діяльності.

8.3.12. На засіданнях президії Херсонської облміжпрофради визначати персональний склад представників облміжпрофради для забезпечення від профспілкової сторони до складу обласної територіальної соціально-економічної ради обласних відділень Фонду соціального страхування, інших органів соціального діалогу;

8.3.13. Надавати організаційну підтримку та методичну допомогу учасникам соціального діалогу на всіх рівнях з питань колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин, укладання угод і колективних договорів та забезпечення їх виконання.

8.3.14. Більш ефективно використовувати колективні трудові спори, як дієвий механізм захисту прав та інтересів працівників у правовому полі.

 

Колективно-договірне регулювання

 

8.4. Зважаючи на те, що система колективно-договірного регулювання є вагомою формою захисту найманих працівників та соціального діалогу, домагатися:

8.4.1. Укладання на кожному підприємстві, організації, установі незалежно від форм власності за ініціативою профорганізації колективного договору.

8.4.2. Підвищення вимогливості до керівників підприємств, організацій, установ, які ухиляються від участі в колдоговірній роботі та не забезпечують належної організації виконання зобов’язань за колективними договорами і угодами.

8.4.3. Притягнення до відповідальності посадових осіб у цих порушеннях відповідно до вимог діючого законодавства.

8.5.  За домовленістю із обласною державною адміністрацією і об’єднанням організацій роботодавців Херсонщини продовжити і закріпити практику включення у колективні договори положень, які забезпечують умови і гарантії профспілковим організаціям підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності для виконання ними статутних завдань, у тому числі:

8.5.1. Включення представників профкомів до складу наглядових рад, правлінь, рад підприємств.

8.5.2. Безкоштовне надання профкомам для забезпечення їх поточної діяльності приміщень, транспорту, засобів зв’язку.

8.5.3. Збереження діючого порядку сплати відрахувань профспілкових внесків шляхом перерахування через бухгалтерії підприємств, організацій, установ за наявності письмових заяв працівників – членів профспілки та 100 відсоткового погашення заборгованості по профспілковим внескам.

8.5.4. Своєчасне перерахування членських профспілкових внесків на рахунки відповідних профспілкових організацій.

8.5.5. Сприяти діяльності організацій профспілок і роботодавців, їх консолідації в об’єднання з метою формування сторін соціального діалогу на всіх рівнях колективно-договірних відносин та створювати умови для реалізації прав і гарантій їх діяльності, визначених законодавством, рекомендувати ці зобов’язання включати до колективних договорів.

8.5.6. Залучати представників профспілкових організацій у порядку, визначеному законодавством та колективними договорами, до участі в роботі органів управління суб’єктів господарювання та за їх пропозицією до розроблення змін до:

а)  статутів підприємств у частині повноважень профспілок представляти інтереси працівників та захищати їх соціально-економічні, трудові права;

б) внутрішніх документів підприємств (правил трудового розпорядку, програм розвитку персоналу тощо);

в) фінансових питань у частині соціально-економічного розвитку державних підприємств, інших суб’єктів господарювання, у статутному капіталі яких понад 50% акцій (часток, паїв) належить державі, їх дочірніх підприємств;

г) порядку розподілу і використання частини прибутку, що залишається у розпорядженні державних підприємств, інших суб’єктів господарювання, у статутному капіталі яких понад 50% акцій (часток, паїв) належить державі на соціально-економічний розвиток;

д) проводити у визначеному колективним договором порядку за рахунок коштів підприємства (з урахуванням його фінансових можливостей) навчання представників, які беруть участь у роботі наглядової ради або інших органів господарського товариства.

8.6. Надавати методичну та практичну допомогу первинним профспілковим організаціям з питань укладання колективних договорів та угод. Щорічно проводити із зазначеного питання обласні, територіальні та галузеві семінари-навчання за участю працівників органів державної виконавчої влади, об’єднань роботодавців і профспілок.

8.7. Прийняти безпосередню участь у Всеукраїнському конкурсі на кращий колективний договір, надати у цьому питанні практичну допомогу первинним профспілковим організаціям.

8.8. Разом із Сторонами соціального діалогу (обласна державна адміністрація, Об’єднання організацій роботодавців Херсонщини) сприяти підвищенню ефективності діяльності обласної територіальної соціально-економічної ради та аналогічних територіальних рад в районах області в частині колективно-договірного регулювання, практики укладання колективних договорів (угод) на підприємствах, в організаціях, установах незалежно від форм власності.

 

ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Враховуючи довгостроковий період стратегії і  програми діяльності Херсонської обласної міжгалузевої ради профспілок (2018-2022 роки), та нові завдання, які стоятимуть перед профспілками України і нашої області зокрема, можливі зміни і доповнення до зазначеного документу окремими рішеннями пленуму або президії Херсонської облміжпрофради.

Запропонувати членським організаціям облміжпрофради вжити відповідні заходи щодо виконання зазначеної стратегії і програми діяльності облміжпрофради в межах своїх прав і повноважень.

Здійснювати систематичний контроль за виконанням стратегії і програми діяльності облміжпрофради, про що періодично інформувати президію та пленум Херсонської обласної міжгалузевої ради профспілок, розглядати ці питання на нарадах з керівниками членських організацій.

Для більш ефективного виконання зазначеної стратегії та програми діяльності Херсонська обласна міжгалузева рада профспілок буде поглиблювати роботу й координацію дій з профспілками та їх об’єднаннями, які не входять до складу облміжпрофради, щодо захисту законних трудових та соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок, працівників Херсонської області.

 

Offcanvas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.